Skip to main content

W miejscowości Benouville, tuż przy słynnym z brawurowej akcji Anglików moście Pegasus na kanale rzeki Orne, znajduje się muzeum „Memorial Pegasus”. Poświęcone jest atakowi na zwodzony most Pegasus w nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku przez żołnierzy 6. Brytyjskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej - pierwszej akcji lądowania Aliantów w Normandii. 

Jadąc wzdłuż wybrzeża w kierunku zachodnim przejeżdżamy przez most Pegasus, a przed nim z prawej strony pozostawiamy Memorial Pegasus, gdzie eksponowana jest replika tego słynnego mostu oraz broń pancerna i szybowiec desantowy Airspeed Horsa I. (Mini Replika nr 63, 64, 65 i 66). 

W pawilonie z ekspozycją zamkniętą można zobaczyć wspaniałą dioramę, przedstawiającą atak na Pegasus Bridge, płaskorzeźbę z tym samym mostem oraz szereg eksponatów i ogromny model szybowca desantowego Airspeed Horsa - oryginał eksponowany jest w części plenerowej. 

W sklepie można nabyć reprodukcje obrazów ze scenami nocnego lądowania szybowców, mapy, zdjęcia, książki, modele i mnóstwo pamiątek związanych z tym miejscem lub ogólnie z desantem w Normandii.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Sikora